Каптиран естествен извор „Русалка“ (Кюпчез) е разположен в западния край на гр. Хисаря, в близост до крепостната стена.
Минералната вода е с атмосферно – инфилтрационен произход. Зоната на подхранване на находището е далеч от района на разкриване на минералната вода и се осъществява за сметка на атмосферните валежи.
Върху грифона на каптиран естествен извор „Русалка“ (Кюпчез) е изграден басейн.
На външен вид водата е бистра, безцветна, без утайка и мирис.
Общата минерализация на минералната вода от каптиран естествен извор „Русалка“ (Кюпчез), находище на минерална вода „Хисаря“ е 248 mg/l.
Характеризира се като хипертермална, слабо минерализирана, хидрокарбонатно- натриева, и силициева вода, съдържаща флуорид, без санитарно-химични и микробиологични признаци на замърсяване. Съдържанието на изследваните микрокомпоненти и стойностите на радиологичните показатели са в границите на нормите на минерални води. Водата има стабилен физико-химичен състав и свойства.
Лечебно-профилактичните свойства на водата се определят от нейната ниска минерализация и наличието на хидрокарбонатни, сулфатни, натриеви и флуорни йони, и на метасилициева киселина в колоидно състояние.
Питейното балнеолечение с този тип води оказва въздействие върху стомашно-чревния тракт, жлъчно-чернодробната и бъбречно-отделителната системи. Водата оказва детоксичен ефект и спомага за лекостепенно намаляване на образуването на стомашен сок, стимулира кинетиката на жлъчните пътища и подпомага диурезата. Водата оказва детоксичен ефект. Флуорните йони потенцират дентогенезата и позволяват прилагането на минералната вода за кариес профилактика.
След темпериране до 35-37 ˚С водата се използва за питейна балнеопрофилактика, като оказва благоприятно въздействие при стомашно-чревни заболявания – хронични гастрити и гастродуоденити, ентероколити, язвена болест, при жлъчно-чернодробни болести, като жлъчно-каменна болест, хронични холецистити, холангити, холангиохепатити, хронични хепатити, дискинезии на жлъчните пътища.
В балнеолечението влияе добре при бъбречно-урологични заболявания, като хронични пиелонефрити и цистити, нефролитиаза, уролитиаза, състояния след литотрепсия, подобрява лечението на метаболитни заболявания като подагра, затлъстяване, диабет.
Препоръчително е поради наличието на флуор 4,97 мг/л питейното балнеолечение да бъде провеждано на курсове не по-дълги от 15-20 дни с дозировка не повече от 600мл/дневно минерална вода.
Използването на минерална вода за питейно балнеолечение и балнеопрофилактика е по лекарско предназначение, при спазване на строго определена методика и дозировка /количаството на приетата вода, температура и начин на приемане, продължителност на лечебно –профилактичния курс./
При използване за външно балнеолечение водата повлиява благоприятно заболявания на опорно-двигателния апарат, като дегенеративни и в ремисия ставни заболявания – артрити, спондилоартрити, артрози, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилоартрит.
Влияе отлично на заболявания на периферната нервна система като дископатии, радикулити, плексити, ортопедични и травматологични заболявания – за раздвижване при посттравматимни и постоперативни състояния, кожни заболявания – хронични неспецифични и атопични дерматити.
Противопоказания за външно балнеолечение има при специфични заболявания, инфекциозни заболявания, заболявания в активен стадий и декомпенсирана функция на органи и системи, онкологични заболявания, ХИБС – ритъмни нарушения, епилепсия.
Минералната вода може да бъде използвана за хигиенни и спортно-рекреационни цели след съответното темпериране.