Находища на минерална вода “Красново“ се намира на 2,2 км източно от центъра на с. Красново. Сондаж № 1 е разположен в УПИ II-соз I-ва зона Сондаж № 1 и КЕИ „Топлите извори“ по плана на Красновски бани, с. Красново, община Хисаря.
Находища на минерална вода “Красново“ е формирано в порфироидните гранити на Мътенишкия плутон. Находището е тясно свързано с голяма разломна структура, простираща се по линията Старо Железаре – Красново – Стрелча. Тази структура е ограничена от север и от юг от разседи с амплитуди 250-300 м, така че е налице сложен гребен.
Температурата на достигналите до голяма дълбочина от водопроводните разломи студени инфилтрогенни води се повишава до 50-60 ˚С под действието на изразена геотермална аномалия в дълбоките части на палеозойските интрузивни тела. Високите хидравлични напори са причина за възникване на възходящ термален поток в района на празломната термална област. Този възходящ термален поток в подхранва сондаж № 1 и КЕИ „Топлите извори“.
Минералната вода е с атмосферно – инфилтрационен произход и дълбока циркулация. Подхранването се осъществява за сметка на атмосферните валежи.
Колекторът на минерална вода са гранитите, покрити от неогенски и кватернерни седементи.
Сондаж № 1 е прокаран през 1961 г. на дълбочина 160,0 м. Той е разположен на 52 м източно от каптиран естествен извор „Топлите извори“. Сондаж № 1 е разположен в масивна шахта с ширина 1,9 м, дължина 3,3 м и височина 2,0 м. Горната плоча е на 0,20 м над терена, а входната шахта е задигната над плочата на височина 0,40 м, с кота 350,26 м.
На външен вид водата е бистра, безцветна, без утайка и мирис на сероводород.
Общата минерализация на минералната вода от сондаж № 1, находище на минерална вода „Красново“, с. Красново, община Хисаря, област Пловдив е 342 mg/l.
Характеризира се като хипертермална, слабоминерализирана, хидрокарбонатно-сулфатна, натриева, силициева вода и флуорна вода, без санитарно-химични и микробиологични признаци на замърсяване. Съдържанието на изследваните микрокомпоненти и стойностите на радиологичните показатели са в границите на нормите на минерални води. Водата има стабилен физико-химичен състав и свойства.
Лечебно-профилактичните свойства на водата се определят от нейната ниска минерализация и наличието на хидрокарбонатни, сулфатни, натриеви и флуорни йони, и на метасилициева киселина в колоидно състояние.
Питейното балнеолечение с този тип води оказва въздействие върху стомашно-чревния тракт, жлъчно-чернодробната и бъбречно-отделителната системи. Водата оказва детоксичен ефект и спомага за лекостепенно намаляване на образуването на стомашен сок, стимулира кинетиката на жлъчните пътища. Ниската минерализация потенцира диурезата. Флуорните йони потенцират дентогенезата и позволяват прилагането на минералната вода за кариес профилактика.
След темпериране до 35-37 ˚С водата водата се използва за питейна балнеопрофилактика, като оказва благоприятно въздействие при стомашно-чревни заболявания – хронични гастрити и гастродуоденити, ентероколити, язвена болест, при жлъчно-чернодробни болести, като жлъчно-каменна болест, хронични холецистити, холангити, холангиохепатити, хронични хепатити, дискинезии на жлъчните пътища.
В балнеолечението влияе добре при бъбречно-урологични заболявания, като хронични пиелонефрити и цистити, нефролитиаза, уролитиаза, състояния след литотрепсия, подобрява лечението на метаболитни заболявания като подагра, затлъстяване, диабет.
Използването на минерална вода за питейно балнеолечение и балнеопрофилактика е по лекарско предназначение, при спазване на строго определена методика и дозировка /количеството на приетата вода, температура и начин на приемане, продължителност на лечебно –профилактичния курс./
При използване за външно балнеолечение след темпериране до 33-35 ˚С водата повлиява благоприятно заболявания на опорно-двигателния апарат, като дегенеративни и в ремисия ставни заболявания – артрозоартрити, спондилоартрити, коксартрози, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилоартрит.
Влияе отлично на заболявания на периферната нервна система като дископатии, радикулити, плексити, ортопедични и травматологични заболявания – за раздвижване при посттравматимни и постоперативни състояния.
Отлично повлиява лечението на кожни заболявания, като хронични неспецифични дерматити, атопични дерматити и други.
Противопоказания за външно балнеолечение има при специфични заболявания, инфекциозни заболявания, заболявания в активен стадий и декомпенсирана функция на органи и системи, онкологични заболявания, ХИБС – ритъмни нарушения, епилепсия.
Минералната вода може да бъде използвана за хигиенни и спортно-рекреационни цели след съответното темпериране.