Сондаж № 4 на находище на минерална вода в гр. Хисаря е изграден през 1962 г. и е разположен на 50 м. южно от КЕИ „Топлица“ /вътре в крепостната стена/. Каптажното съоръжение представлява каменна постройка, с желязна врата, заключена с катинар. Колекторът на минерална вода в дренажната зона на находището е с дълбочина от 10 м. до повече от 660 м. под земната повърхност.
На външен вид водата е бистра, безцветна, без утайка и мирис. Общата минерализация на минералната вода от сондаж № 4, находище на минерална вода „Хисаря“, гр. Хисаря, е 244,93 mg/l. Характеризира се като термална, ниско минерализирана, хидрокарбонатна-сулфатна, натриева, флуорна и силициева вода, без санитарно-химични и микробиологични признаци на замърсяване. Съдържанието на изследваните микрокомпоненти и стойностите на радиологичните показатели са в границите на нормите на минерални води. Водата има стабилен физико-химичен състав и свойства.
Лечебно-профилактичните свойства на водата се определят от нейната ниска минерализация и наличието на хидрокарбонатни, сулфатни, натриеви и флуорни йони, както и наличието на метасилициева киселина. Питейното балнеолечение с този тип води оказва въздействие върху стомашно-чревния тракт, жлъчно-чернодробната и бъбречно-отделителната системи. Водата спомага за намаляване на образуването на стомашен сок, стимулира кинетиката на жлъчните пътища. Наличието на флуор позволява прилагането на минералнато вода за кариесна профилактика, но при подлжително използване количеството на приемания флуор не трябва да надвишава 1,5 mg/дневно.
След темпериране до 35-37 ˚С водата се използва за питейно балнеолечение, като оказва благоприятно въздействие при стомашно-чревни заболявания – хронични гастрити, язвена болест, ентероколити,при жлъчно-чернодробни болести, като жлъчно-каменна болест, хронични холецистити, холангити, дискинезии на жлъчните пътища. В балнеопрофилактиката влияе добре при бъбречно-урологични заболявания, като хронични пиелонефрити и хронични цистити, нефролитиаза, уролитиаза, състояния след литотрепсия, подобрява лечението на метаболитни заболявания като подагра, затлъстяване, диабет. Поради наличието на флуор (5,22 mg/l) питейното балнеолечение да бъде провеждано на курсове не по-дълги от 15-20 дни с дозировка не повече от 600 mg/дневно минерална вода.
При използване за външно балнеолечение водата оказва благоприятно въздействие при заболявания при дегенеративни и в ремисия ставни заболявания –артрозоартрити, коксартрози, ревматоиден артрит. Влияе добре на заболявания на периферната нервна система като дископатии, радикулити, плексити, ортопедични заболявания- за раздвижване при посттравматимни и постоперативни състояния. Минералната вода може да бъде използвана за хигиенни и спортно-рекреационни цели след съответното темпериране.