Античният римски град израстнал на мястото на тракийското селище с целебните извори, но топли извори бликали и в живописната долина от източната страна крепостния град. Върху един от тях, който първо траките почитали заради лечебната му сила, римляните изградили голяма баня. За да се знае кога е построена, в каменния зид вградили латински надпис с червени тухли. Зидът бил изграден чрез смесена зидария с редуване на каменни и четириредови тухлени пояси като крепостните стени и други антични постройки в Хисар. Бил вграден шестнадесетметров тухлен надпис на латински. Той показва, че по време на римските императори Максимиан Глери / 293 – 311/ и Лициний баща /308 – 324 / и техните синове Максимин и Константин е била построена тази баня. Тогава била епохата на тетрархията /четиривластието/ и Римската империя се управлявала от двама императори – августи, които си избирали по един помощник /цезар/ и го осиновявали. Затова в надписа помощниците са упоменати като синове.
След освобождението постепенно курортът започва да се възстановява. И така през 1930 година е създаден парка около извор Момина баня с фонтан и розариум. През шейсетте години и преустроен в днешния си вид. Тогава е създаден и интересният вкопан в земята водопиен павилион с минерална вода от извора. Красиви алеи с кестени и декоративни храсти ви канят на дълги и релаксиращи разходки под песните на славеите и ромона на изворната вода.
Може да посетите безплатно парк „Момина баня“.
Парк „Момина баня“
-
Парк „Момина баня“
Античният римски град израстнал на мястото на тракийското селище с целебните извори, но топли извори бликали и в живописната долина от източната страна крепостния град.