Старо Железаре е китно бълагарско селце в централната част на Община Хисаря. По-специалното в него е, че зидове, стени и къщи са изрисувани с образи на местни и на известни хора – от жители на селото, до българския патриарх Кирил, шейх Мохамед бин Рашид ал-Мактум от Дубай, цар Борис III и много други. Всичко започва през 2015 година, когато изкуството буквално идва при хората от селото и така всяко следващо лято. Инициаторите на проекта – старожелезарецът Венцислав Пирянков – реализирал се художник в Полша, заедно със съпругата си Катаржина Пирянкова, с техни студенти от полския град Познан, организират фестивала за авангардно изкуство „Старо Железаре стрийт арт фест“. Те преобразяват Старо Железаре, рисувайки на открито, върху стените на къщи и огради в селото.
Само за едно лято са създадени около 40 картини по стените на селото, представящи местните хора в компанията на известни личности от политиката и културата.
Старо Железаре Street Art Fest е уникална туристическа атракция – огромно произведение на изкуството, обхващащо цялото село. Това е единствено арт селo, направено в този стил не само в България, но и в Европа. Проектът Street Art в Старо Железаре е създаден, освен всичко друго, и за да предпази селото от загиване, като създаде интересна атракция за туристите, които редовно посещават селото. Tо се намира в любим за туристите район до Хисаря, Старосел. Посетителите, които идват да ползват минералните басейни, тези, дегустират вина и яздят коне в Хисаря, посещават задължително и Старо Железаре, като място, предлагащо нещо съвсем различно – открита галерия, единствена с такъв характер и самоличност в света.
Cтенописите, т. нар. мурали, изобразяват предимно хора – портрети на жители и поканени личности от цял свят. Всяка година през лято продължава рисуването, фестивалът се провежда вече осма година. Рисунките засягат и актуална тематика – всяка година се появява нова тема.
Лятото на 2022 беше създадена поредица от стенописи под мотото „Ние сме героите“, героите от анимационни филми коментират случващото се в Европа и войната в Украйна, инфлацията и икономическата ситуация. Тазгодишните стенописи включваха и особено важното тази година в областта на културата – иконите на Владимир Димитров Майсторa, изписани върху 5-метрова пирамида на един от площадите в селото. Художниците влязоха в диалог и с литературната общност в Полша и България, благодарение на нов стенопис с писателите Олга Токарчук и Георги Господинов, които говорят c Мечо Пух за човечността и чувствителността. Цитати, написани на дувара, бяха специално избрани лично от писателите.
Всяка рисунка има познавателен и образователен характер. Всеки стенопис е провокация за размисъл върху смисъла на живота, ценностите, съществуването, актуалните събития. Целта на фестивала е чрез използването на абсурда да предизвика дистанциране от популистките идеи и пропаганда.
Уникална е и така наречената улица MoMA – където са изрисувани най-великите произведения на авангардното изкуство от музея MoMA в Ню Йорк. Повечето от жителите от останалите предимно възрастни, никога вече няма да посетят Ню Йорк или MoMA. Тъй като те не могат да отидат в MoMA, MoMA идва при тях. Може да се каже, че Старо Железаре се превърна в най-образованото село в областта на съвременното изкуство. Картините са подписани на български и английски език. Хора от цяла България идват да видят произведенията на изкуството в първия в света селски филиал на MoMA.
Всяко лято художниците прекарват в Пирянков Aрт Център – в Дома на артистите семейство Пирянкови в село Старо Железаре. На място е създадено и ателие, където се провеждат работилници, уроци по изобразително изкуство и рисуване за различни групи, включително деца от селски училища от района. И така, всяко лято се появяват нови изненадващи идеи и нови невероятни истории върху дуварите в китното българско селце.
Целият фестивал и StreetArt Village са фантастично рекламирани, винаги има цяла плеяда от медии, не само български, но и международни. Старо Железаре също беше включено в Пловдив 2019. Тук бяха журналисти от медии като The New York Times, Reuters, CNN; много пъти NovaTV, BNT, BTV, BNR, Bulgaria OnAir, само това лято например BalkaniaexpressTV от Гърция, Радио Свободна Европа и Agence France Presse. Така информация появи се навсякъде – Times Malta, American Press Agency, Greek CNN, Chinese CGTN, Arab The National, The Guardian, Le Monde.
Катажина Пирянков представя Старо Железаре, изнася лекции на международни конференции – в Лисабон, Атина, Полша, България, лекциите винаги са много популярни сред преподаватели, специализиращи в социално ангажираното изкуство. Старо Железаре има голяма подкрепа и от полска страна, Полския културен институт в София, университета Адам Мицкевич в Познан, кмета на Познан. Старо Железаре е включено в международна апликация, глобалната мрежа streetartcities.com.
Старо Железаре е село превърнало се в необикновено място, където всеки посетител ще открие много вдъхновяващи истории, много инспирации за размисъл. Мястото гарантира страхотно приключение по време на поне двучасова разходка, по време на която вероятно така или иначе няма да можете да откриете всички дувари с картини.
Старо Железаре Street art fest има собствен сайт, страници в социалните мрежи (FB, IG), в селото на много места можете да намерите QR код с директен достъп до IG.