Архитектът Люсиен Шевалас, наричан „Министър на цветята“, през 1893 година създава първата градина в курорта Хисаря край днешната баня Топлица, територията на днешния парк „Момина сълза“. На мястото на старото селско сметище са засадени акациеви дръвчета, прокарани са алеи за разходка. В един свой пътепис от 1897 година, Патриархът на българската литература – Иван Вазов, споменава за удоволствието да се разхожда по тези алеи сред избуялата вече зелена акациева горичка, „създадена от тоя чудотворец швейцарец Шевалас“. Вазов пише, че тя е „голяма красота за Хисар и голяма драгост за посетителите на курорта“.
Това е и най- старият парк в града. Територията му обхваща няколко минерални извора – Момина сълза, Бистрица, Топлица и Стублата. Тук е съсредоточена голяма част от градската архитектура. Паркът е разположен на няколко нива и носи името на извор „Момина сълза“, свързано с едноименната легенда, която е материализирана във фонтан. Тук е и колонадата, която представлява водопиен павилион, построен през 1960 година като точно копие на антична римска колонада и се захранва с минерална вода от извор „Момина сълза“. В парка се намира и представителната обществена сграда – резиденция. На площ от 3000 квадратни метра в парковата среда се простират едни от най – добре запазените римски терми на Балкански полуостров – Термите на Диоклецианопол. Тук, в античния град са се извършвали лечебни процедури с минерална вода. Комплексът от представителните сгради в парк „Момина сълза“ включва и Римски амфитеатър със запазена до днес сцена арена за боеве и антични игри.
Може да посетите безплатно парк „Момина сълза“.
Парк „Момина сълза“
-
Парк „Момина сълза“
Архитектът Люсиен Шевалас, наричан „Министър на цветята“, през 1893 година създава първата градина в курорта Хисаря край днешната баня Топлица, територията на днешния парк „Момина