Римският амфитеатър на античния град се намира в непосредствена близост до минералния извор „Момина сълза“ и Римските терми на Диоклецианопол.
Бил е едно от най-посещаваните и любими места за гражданите през римската епоха. Той е представлявал открита отгоре и затворена от всички страни сграда със седалки, разположени около елипсовидна арена. Седалките са били дървени и са били монтирани в склона над арената. На южната страна се е намирал главният вход, през който са влизали участниците в борбите. В специална засводена ниша пред входа е била поставена статуята на божеството (вероятно Немезида), покровител на игрите в амфитеатъра. На северната страна са се намирали три входа, от които са били пускани животни. На двете дълги страни на елипсата са били разположени помещенията за обслужващия персонал (обр. 49). В амфитеатъра на Диоклецианополис са били провеждани различни зрелищни представления – борби с гладиатори и животни. След приемането на християнството за официална религия през 313 г. амфитеатърът от място за зрелища се превръща в място за спортни игри.
Изцяло е запазена арената на амфитеатъра. Амфитеатърът на Диоклецианополис е построен в края на III в. Той е най-късният известен досега римски амфитеатър.
Макетът на амфитеатъра на Диоклецианополис е експониран в Археологическия музей.
Римският амфитеатър може да бъде посетен безплатно.